۱۷ اقدام آسان برای کمک به حیوانات در فصل زمستان

۱.حیوانات خانگی خود را تا آنجا که ممکن است در داخل خانه نگه دارید.

سریعترین و ساده ترین راه برای اطمینان از اینکه حیوانات خانگی شما در طول زمستان و هوای سرد ، گرم بمانند ، نگه داشتن آنها در داخل خانه است.

۲.برای سگتان ژاکت بخرید.

چه کسی یک سگ را که ژاکت پوشیده دوست ندارد؟ جدا از جنبه زیبایی، لباس پوشاندن به سگ برای یک پیاده روی می تواند جهت جلوگیری از آسیب و هیپوترمی بسیار مفید باشد، این منصفانه نیست که خود شما قبل از بیرون رفتن با سگتان چند لایه لباس بپوشید ولی در مورد پوشش او بی اعتنا باشید.

سگهایی که موی کوتاه دارند در مواجهه با هوا و باد های سرد بسیار حساس هستند، در این حالت امکان یخ زدگی بافت های بدن در اثر سرما وجود دارد که این مسئله می تواند منجر به آسیب دائمی برای آنها شود بنابراین به سگ خود لیاس بپوشانید.

  1. یک پناهگاه در فضای باز برای حیوان خانگی خود بسازید

اگر حیوان خانگی شما بیشتر وقت خود را در خارج از منزل صرف می کند مهم است که یک پناهگاه در فضای باز در زمستان داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که آن محل خشک و به اندازه کافی جادار باشد که او بتواند براحتی دراز بکشد. همچنین مطمئن شوید که جهت حفاظت از برف ، باران و سرما چند سانتی متر بالاتر از سطح زمین قرار گرفته باشد.

  1. گربه های آزاد زی در محل زندگی خود را فراموش نکنید.

حتی قویترین گربه های آزاد زی  هم امکان محافظت از خود به تنهایی در برابر باد و طوفان زمستانی را ندارند به همین علت اگر دارای حیاط هستید برای آنها یک پناهگاهی ساده با استفاده از جعبه و پتو فراهم سازید و کمی آب و غذا هم برایشان بگذارید.

 

  1. قبل از اینکه ماشین خود را روشن کنید، زیر کاپوت ماشین خود را بررسی کنید.

موتور ماشین شما یک مکان گرم و خشک است و همین سبب می شود که حیوانات کوچکی که به دنبال سر پناه هستند به آنجا پناه ببرند ، گربه های کوچک ، موش خرما و سنجاب ها از شناخته ترین حیوانات در انجام این کار می باشند، اگر قصد رانندگی با خودرو خود را دارید برای جلوگیری از آسیب رساندن به آنها، شما می توانید محفظه موتور خود را کنترل و یا با ضربه زدن به بدنه خودرو آنها را از قصد خود آگاه سازید .

 

۶.با خرید کفش یا بستن پارچه از پنجه های سگ خود در برابر تماس با نمک محافظت کنید.

توجه داشته باشید نمکی که در خیابان برای ذوب شدن یخ و برف می ریزند برای سگ شما مضر است ، اگر بر روی پنجه هایش بریزد باعث خارش می شود و اگر سعی کند آنرا بلیسد برای دستگاه حاضمه اش خطرناک است. اگر سگ شما هنگام پیاده روی در معرض تماس با نمک بوده حتما پنجه هایش را با یک حوله مرطوب تمیز کنید.

 

۷.یک پناهگاه با استفاده از شاخه درخت و خرده چوب برای حیوانات حیات وحش بسازید. باور کنید یا نه، حیوانات کوچک و حشرات آن را پیدا خواهند کرد و از سرما به عنوان پناهگاه استفاده میکنند.

به این ترتیب در مورد آن فکر کنید: چمن درختان و بوته ها در حیاط شما محلی است که حیوانات کوچک و حشره ها در بین آن زندگی، تغذیه و یا پناه می گیرند،  بنابراین هنگامی که برف می آید، حیوانات درآن منطقه مکان های کمتری برای پناه گرفتن دارند. به آنها کمی کمک کنید تا به طبیعت بازگردند.

 

۸.در فصل زمستان نیاز است به حیوان خود غذای بیشتری نسبت  به مواقع دیگر بدهید.

البته حیوانات خانگی شما همیشه به غذا و آب نیاز دارند، اما در زمستان وقتی سرد می شود، بدن آنها کالری بیشتری برای گرم شدن می سوزاند.

 

  1. آب برای حیوانات حیات وحش که منابع آب آنها ممکن است منجمد شده باشد فراهم کنید.

حصول اطمینان از اینکه حیوانات خانگی خودتان  در طول دوره سرما و یخبندان آب کافی در اختیار داشته باشند مهم است، اما همچنین یک منبع آب تازه برای حیوانات دیگر در حیاط یا خارج از محل سکونت خود نیز نیاز است.

هنگام یخبندان آب یخ می زند همین امر باعث می شود پرندگان و حیوانات کوچک منابع خیلی کمتری از آب در اختیار داشته باشند بنابراین اگر منبع آبی در محلی گرم فراهم کنید می توانید با این کار خیلی از این موجودات را از بی آبی نجات دهید.

 

۱۰.از ضد یخ غیر سمی در ماشین خود استفاده کنید.

ضد یخ دارای بوی شیرین  و طعمی است که در فصل سرما برای حیوانات گرسنه می تواند بسیار جذاب باشد، بنابراین اگر سمی باشد می تواند آسیب جدی به حیوان بزند، از این رو سعی کنید  از ضد یخهای غیر سمی یا ضد یخهایی با ترکیب دناتونیم بنزوات استفاده کنید زیرا این ترکیب شامل یک عامل تلخ است که حیوانات را جذب خود نمی کند.

 

۱۱.حیوانات خانگی خود را هنگامی که از بیرون به داخل خانه می آیند خشک کنید.

خشک نگاه داشتن حیوان خانگی روش کلیدی است جهت حصول اطمینان از اینکه آنها یخ نزنند خصوصا پس از پیاده روی طولانی یا دویدن در برف ، لازم است آنها را با حوله  خشک کنید و برف لای انگشتانش را پاک کنید.

 

۱۲.اجازه دهید خز و موهای حیوانات خانگی تان در فصل زمستان رشد کند.

اگر از دسته کسانی هستید که به پیرایش و کوتاه کردن موی حیوان خود خیلی اهمیت می دهید اجازه دهید در فصل زمستان موهای او رشد طبیعیش را داشته باشد چون این امر به آنها جهت عایق بندی و گرم شدن بسیار کمک می کند ، موی کوتاه یا کچلی شانس یخ زدگی و هیپوترمی را در حیوانات بسیار افزایش دهد.

 

۱۳.با استفاده از دستگاه رطوبت ساز از خشکی پوست حیوان خانگی خود جلوگیری کنید.

چنانچه حیوان خانگی شما به طور معمول از هوای برفی خارج از خانه به داخل خانه شما که در آن هوای خشک و گرم در حال جریان است می آید، به مرور در معرض خشکی پوست قرار می گیرد که در نتیجه بسیار تحریک کننده  و باعث ناراحتی زیادی برای او می شود، بهترین روش برای جلوگیری از این اتفاق استفاده از دستگاه های رطوبت ساز محیطی در داخل خانه می باشد.

 

۱۴.آراستن، شانه کردن های منظم که در طول سال انجام می دهید،  نقش بسیار مهمی در هنگام بروز سرما و طوفانهای زمستانی ایفا می کنند.

برس زدن های منظم باعث افزایش گردش خون میشود در نتیجه به گرم شدن آنها کمک می کند و از خشکی پوست هم تا حدودی جلوگیری می کند.

 

۱۵.اگر قصد مسافرت دارید حیوان خود را تنها در داخل  و یا خارج از خانه نگذارید.

اگر قصد مسافرت یک هفته ای و یا رفتن به اسکی دارید در صورت امکان سگ خود را با خودتان ببرید یا کسی را موظف به رسیدگی و مراقبت از او کنید.

 

۱۶.اگر قصد پیاده روی در برف با سگتان را دارید حتما از قلاده استفاده نمایید.

سگها برای جهت یابی بسیار وابسته به بوها هستند اما در هنگامی که زمین پوشیده از برف باشد آنها ممکن است بو های آشنا را نتوانند استشمام کنند و به همین جهت شما و یا مسیر خانه را گم کنند.

سرانجام و مهمتر از همه

۱۷.اگر سگی را  مشاهده کردید که  در سرما  خارج از خانه بدون سرپناه گرم رها شده، با دارنده اش صحبت کنید و نگرانی خود را از وضعیت سگش با او در میان بگذارید، حق هیچ حیوان خانگی نیست که در سرما رها باشد.

اگر چیزی عوض نشد خود جوش و فعالانه عمل کنید و به مراکز حمایت از حقوق حیوانات خبر دهید، مکان و زمان این اتفاق را توسط فیلم یا عکس ثبت کنید و به راحتی از کنار این اتفاق نگذرید زیرا:

” آزار و اذیت حیوانات جرم محسوب می شود.”

سخن پایانی

سرمای زمستان برای همه سخت و طاقت فرساست ، بهترین راهی که فکر کنید چگونه از حیوانات مراقبت کنم اینست که:

“هرگزاجازه ندهید  حیوان شما در شرایطی قرار گیرد که خود شما حاضربه بودن در آن شرایط نیستید.”

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *