چشم گیلاسی چیست؟

عارضه چشم گیلاسی یا بیرون ­زدگی غده اشکی پلک سوم، از رایج­ترین مشکلات چشمی است که در سگ­ها و گاهی گربه ­ها دیده می­شود. این عارضه در اثر بزرگ ­شدگی این غده و یا عدم توانایی بافت­های اطراف آن در نگهداری این غده اشکی به صورت توده­ های صورتی رنگ و کاملاً مشخص در گوشۀ داخلی چشم دیده می­شود که به چشم گیلاسی معروف است. با مرور زمان و در صورت عدم درمان، غده دچار خشکی و آسیب­های ثانویه شده، متورم و ملتهب خواهد شد.

بیشترین گزارشات بالینی از وقوع عارضه چشم گیلاسی در نژادهای کاکر اسپانیل، بولداگ انگلیسی، بیگل، پکنیز، بوستون تریر، داشهوند، شیتزو و لهاسا آپسو بوده و در گربه تنها در نژاد برمه­ای گزارش شده است.

چشم گیلاسی در بیشتر موارد در سنین کمتر از یک سال رخ می­دهد و وقوع آن در سگ­ها به مراتب متداول­تر از گربه­ ها است.

معمولاً صاحب حیوان به علت مشاهدۀ تودۀ ذکر شده و افزایش ترشح اشک و تحریک چشمی به دامپزشکی مراجعه می­کند. غالباً این عارضه به صورت یک طرفه و تنها در یک چشم شروع شده و سپس چشم دیگر نیز مبتلا می­شود. درمان­های دارویی موضعی در چشم شامل قطره­ های آنتی ­بیوتیک و کورتیکواستروئیدها، در اکثر موارد ناموفق بوده و تنها درمان مؤثر و قطعی در این بیماران، جراحی است. درحال حاضر ۲ تکنیک متفاوت جهت جراحی این عارضه در محل اولیه خود وجود دارد. با توجه به این که ۲۵ الی ۴۰ درصد اشک چشم توسط این غده ترشح می­شود، برداشت آن می­تواند مشکلاتی مانند خشکی ملتهمه و قرنیه و عوارض متعاقب آن را به همراه داشته باشد. بنابراین تکنیک جدیدتری که امروزه توصیه می­شود، جاگذاری غده با روش­های بخیه مخصوص در محل خود در پلک سوم است که نسبت به روش اولیه احتمال خشکی ملتهمه را از ۴۸ درصد به ۱۴ درصد کاهش می­دهد.

پس از عمل جراحی، لازم است به مدت ۵ تا ۷ روز، روزانه چندین بار قطره ­های آنتی ­بیوتیکی و یا سایر قطره ­های توصیه شده توسط جراح به صورت موضعی مصرف شود. مسلماً در موارد مزمن و بیرو ن­زدگی­هایی که مدت زیادی از وقوع آن گذشته است، عمل بازگرداندن غده به موقعیت طبیعی سخت­تر و احتمال بازگشت آن حتی پس از انجام عمل کم­تر خواهد بود.

دکتر نازنین جعفری

متخصص جراحی و بیهوشی دامپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *