قالب های مختلف غذای حیوانات خانگی

قالب های مختلف غذای حیوانات خانگی

هنگام در نظر گرفتن غذای حیوان خانگی ، توجه به این نکته مهم است که برتری را نباید بر اساس قالب غذا اندازه گیری کرد بلکه باید محتوای آن را اندازه گیری کرد. به عنوان مثال ، غذای خشک مرتباً از مرطوب یا بالعکس برتری ندارد.

پاسخ به این سوال که به اینکه کدام قالب غذای حیوان خانگی برای تغذیه مناسب است ، این امر به نیازها ی خاص هر حیوان خانگی و همچنین آنچه برای صاحب خانه مناسب است برمی گردد. در حالی که برخی از حیوانات خانگی و صاحبان آنها ممکن است یک غذای مرطوب یا یک غذای خام تجاری را ترجیح دهند ، برخی دیگرغذای خشک را ترجیح می دهند. این تنوع برای اطمینان از وجود چیزی متناسب با همه نیازها و ترجیحات در نظر گرفته شده است.

 

غذای مرطوب حیوانات خانگی

این نوع غذا در قوطی ها ، ظروف فویلی و کیسه ها بست بندی میشود . و محتویات آن شامل تکه های مختلف گوشت در اب ،گوشت د تکه های ژله ، ترکیب گوشت و آب گوشت است. غذاهای مرطوب حیوانات اهلی رطوبت بالایی دارند (تقریباً ۷۰-۸۰٪). آنها مهر و موم شده و سپس در دمای مشخص برای عقیم سازی پخته می شوند ، که ایمنی را تضمین می کند و به حفظ کیفیت در طول ماندگاری کمک می کند.

 

ملاحظات تغذیه ای برای غذاهای مرطوب

غذای مرطوب می تواند با قالب های یک نفره راحت باشد که هر بار یک وعده غذایی تازه و آسان را تضمین می کند

 • برای بهداشت و پاکیزگی ، هیچ غذای مرطوب نخورده را نباید برای مدت زمان طولانی کنار گذاشت
 • حیوانات خانگی معمولاً هنگام خوردن غذاهای مرطوب کمتر آب می نوشند زیرا مقدار آب بیشتری نسبت به غذاهای خشک در آنها وجود دارد
 • غذاهای مرطوب می تواند گزینه مناسبی برای حیوانات خانگی بدون دندان ، آرواره های نامرتب یا دهان های کوچکتر باشد
 • از نظر نگهداری ، اگر غذای مرطوب باز شود ، در صورت نگهداری صحیح حداکثر تا ۵-۷ روز قابل نگهداری است. مواد غذایی باید پوشانده شود تا حداقل در معرض هوا قرار گیرد (به عنوان مثال از درب حلبی پلاستیکی یا کیسه ای برای بستن بسته شود) و در یخچال نگهداری شود
 • هنگام تغذیه غذای مرطوب ، به دلیل محتوای آب بیشتر ، مقدار بیشتری غذا مصرف خواهد شد
 • توجه ویژه در مورد توله سگها و سگهای نژاد بزرگ: توله سگها نسبت به یک سگ بالغ به ماده مغذی بسیار بیشتری نیاز دارند.

 

غذای خشک حیوانات خانگی

غذاهای خشک حیوانات اهلی ممکن است به صورت قالبی، پخته شده (لرزشی) یا پوسته پوسته باشند. میزان رطوبت آنها نسبت به غذاهای مرطوب کمتر است و بنابراین در مقادیر کمتری باید مصرف شوند. در حالی که غذاهای خشک به طور معمول دارای میزان کربوهیدرات بالاتری هستند ، اما پروتئین مناسب برای تأمین نیازهای غذایی حیوانات خانگی مطابق با دستورالعمل های تغذیه ای FEDIAF میباشند.

ملاحظات تغذیه ای برای غذاهای خشک حیوان خانگی

از نظر ذخیره سازی ، غذاهای خشک حیوانات خانگی باید در یک محیط خشک و خنک نگهداری شوند تا از تخریب ویتامین ها و اکسیداسیون چربی ها جلوگیری کند ،تا غذا فاسد نشود. غذاهای حیوانات خانگی در صورت نگهداری در بسته بندی اصلی ، بهترین طعم پذیری را حفظ می کنند ، البته به شرطی که بعد از هر بار استفاده به درستی بسته شوند.

 • غذاهای خشک حیوانات خانگی برای حیوانات خانگی که دوست دارند غذا کم ولی در تعداد دفعات زیاد بخورند مفید است.
 • می توان آن را مدت بیشتری از غذای مرطوب در ظرف گذاشت اما هرچه بیشتر بماند طعم مطبوعش را از دست میدهد.
 • برخی از رژیم های غذایی خشک ، اما نه همه ، ممکن است با کاهش تجمع پلاک و تارتار روی دندان ، به سلامت دندان کمک کنند.
 • به دلیل میزان رطوبت کمتر در غذای خشک (حدود ۸-۱۰٪) حیوان خانگی شما ممکن است آب بیشتری بنوشد. یک پیشنهاد این است که برای هر حیوان خانگی یک کاسه آب به علاوه یک کاسه اضافی ارائه دهید. این اغلب به عنوان قانون ۱ + ۱ نامیده می شود.

غذای کامل

همه غذاهای حیوانات خانگی “کامل” برای سگها و گربه ها ، صرف نظر از قالب ، با دقت فرموله شده اند تا تمام مواد مغذی مورد نیاز حیوانات خانگی سالم را تأمین کنند. اعضای PFMA متعهد می شوند که رژیم های غذایی خود را مطابق با دستورالعمل های تغذیه ای FEDIAF1 تنظیم کنند ، که جزئیات نیازهای غذایی گربه ها و سگ ها را در مراحل مختلف زندگی شرح می دهد. این دستورالعمل ها توسط کارشناسان مستقل تغذیه دامپزشکی در سراسر اروپا بررسی می شوند و به روز می شوند تا شامل جدیدترین علوم تغذیه ای باشند.

غذای خام تجاری حیوان خانگی

علاوه بر غذای خانگی و مرطوب و خشک ، طیف وسیعی از محصولات خام تولید شده تجاری در قالب های منجمد یا یخ زده وجود دارد. محصولات غذایی خام حیوانات اهلی خانگی می توانند کامل یا مکمل باشند. رژیم های غذایی کامل همچنین حاوی نوعی میوه ، سبزیجات و گاهی گیاهان هستند. رطوبت طبیعی غذاهای خام تقریباً ۶۵٪ است. از نظر آماده سازی ، گوشت و استخوان خوراکی خرد می شود ، مخلوط می شود و سپس در دمای بسیار پایین منجمد می شود.

ملاحظات تغذیه ای برای غذاهای خام تجاری حیوانات خانگی :

 • غذای خام به سادگی قابل سرو است. در بسته بندی های مهر و موم شده در یخچال یخ زدایی میشود.
 • پس از یخ ردایی اگر در ظر درپوش دار بریزیم متوانیم ان را در یخچال نگهداری کنیم. مدت زمان نگهداری از هر محصول متفاوت است و روی بسته بندی ان درج شده است.
 • در مورد تغذیه با غذای خام نمیتوان به مانند غذای خشک ان را داخل ظرف رها کرد تا حیوان بخورد. بلکه باید طبق یک برنامه غذایی منظم تغذیه گردد.
 • برای بهداشت و پاکیزگی همیشه اطمینان حاصل کنید که دست ها ، ظروف ، کاسه های حیوانات خانگی و هر سطحی که با هر ماده غذایی خام حیوانات خانگی تماس پیدا کرده باشد کاملاً تمیز می شوند ، دقیقاً همان کاری که هنگام استفاده از گوشت های خام برای مصارف انسانی انجام می دهید.
 • برای رعایت بهداشت و تمیزی ، هیچ غذای خورده نشده ای را نباید برای مدت طولانی کنار گذاشت
 • به دلیل میزان رطوبت طبیعی زیاد در مواد غذایی خام ، ممکن است متوجه شوید که حیوان خانگی شما کمتر نوشیدنی می نوشد
 • اگر میخواهید رژیم غذایی حیوان را از خشک به خام جابه جا کنید باید به صورت تدریجی و طی ۷ تا ۱۰ روز انجام دهید جهت حفظ اسیدیته طبیعی معده و تطابق فلور روده با رژیم خام.

 

تصمیم نهایی

انتخاب نهایی غذای مناسب حیوان خانگی با صاحب حیوان است. با توجه به تجربه ای که از تغذیه حیوانشان دارند یا توصیه ای که پزشک به انها کرده بهترین غذا را انتخاب میکنند.

Pet food manufacture association

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *