راهنمای نگهداری کاسکو

راهنمای نگهداری کاسکو

 1. قفس

تهیه یک قفس بزرگ، متناسب با اندازه جثه پرنده و از جنس استیل ضد زنگ که قابل شستشو باشد لازم و ضروریست.

 1. چوب زیر پای پرند

قراردادن حداقل سه عدد شاخه طبیعی درخت با قطرهای مختلف بعد از شستشوی کامل در ارتفاعات متفاوتی از قفس لازم و ضروری است.

 1. نظافت

تمیز کردن روزانه قفس، تعویض روزنامه و یا هر آنچه کف قفس قرار می دهید به علاوه شستن و ضد عفونی قفس، چوب ها، ظروف غذا و آب، سنگ کف دریا، اسباب بازی ها  و هر چیز دیگری که داخل قفس بوده و پرنده همیشه با آن ها در ارتباط است، یک بار در ماه برای حفظ بهداشت و در نتیجه سلامتی آن امری لازم و ضروری است.

 1. رژیم غذایی

 ”  راز داشتن عمری طولانی و با کیفیت در هر موجود زنده ای بهره مندی از رژیم غذایی سرشار از همه انواع مواد مغذی و  طبیعی است

رژیم غذایی باید متشکل از ۱۰% دانه های روغنی ( مانند تخمه آفتابگردان، پسته، بادام، بادام زمینی،فندق و …) و ۶۰% پلت (که به صورت تجاری و متناسب با نیازهای تغذیه ای پرنده در کارخانه ساخته می شوند) و ۳۰% انواع مختلف میوه ها و سبزیجات شسته شده و مواد غذایی مورد استفاده خانواده (ماند برنج، ماکارونی، حبوبات، غلات، استخوان مرغ و … پخته شده البته بدون روغن، نمک و ادویه ) باشد.

 1. نور خورشید

برای تامین میزان مورد نیاز از ویتامین دی، قرار دادن پرنده در معرض تابش مستقیم نور خورشید روزانه ۱۵ الی ۳۰ دقیقه لازم و ضروری است.

 1. مواد مضر

وجود انواع دودهای سمی (ناشی از سیگار، قلیان، پیپ و ….)، عطر، اسپری، خوشبو کننده های هوا، در دسترس بودن انواع داروها، مواد شیمیایی خطرناک، سیم برق، وسایل فلزی و پلاستیکی به عنوان اسباب بازی پرنده و یا دادن شکلات و کاکائو به پرنده، ممنوع است.

 1. حمام و آب تنی

آب تنی و یا آب پاشی برای پرندگان با هدف تامین رطوبت مورد نیاز ( بالای ۸۰%) آن ها انجام می شود. بنابراین شستن پرنده با هر نوع ماده شوینده به علت آسیبی که به ساختار پوست و پرها وارد می کند، اشتباه است.

  شما می توانید یک روز در میان از فاصله نیم متری از چهار سمت مختلف آب گرم را به شکل باران بر روی پرنده اسپری کنید

همچنین یک روز در میان قراردادن دستگاه بخور در نزدیکی قفس و در نتیجه افزایش رطوبت محل زندگی، برای حفظ کیفیت پوشش خارجی و سلامتی تنفسی پرنده بسیار مفید است.

استفاده از سشوار برای خشک کردن پرنده به علت جذب کامل رطوبت و شکنندگی پوست و پرها، توصیه نمی شود.

شما می توانید با افزایش دمای محل زندگی، کمی قبل از آب تنی و یا آب پاشی تا زمانی که پرنده خود را کامل خشک کند، از وقوع سرما خوردگی در آن جلوگیری کنید.

 1. دما

دمای مناسب ۲۴ تا ۲۵ درجه سانتیگراد (یعنی دمای اتاق معمولی) است.

 تغییرات ناگهانی دما در نتیجه قرار دادن قفس پرنده در معرض جریان باد ( مثلا روبروی کانال کولر، پنکه و یا در نزدیکی در و پنجره ها ) برای سلامتی پرنده بسیار خطرناک است.

 1. اسباب بازی

از آنجا که کاسکو پرنده ای بسیار باهوش، حساس، کنجکاو و بازیگوش است، فراهم کردن و قرار دادن وسیله مناسب که فقط می تواند از جنس چوب، مقوا، کاغذ و کنف ( رشته های نخی درهم بافته شده ) باشد به عنوان اسباب بازی و سرگرمی پرنده در قفس و محل یا محل های بازی و وقت گذرانی پرنده در منزل لازم و ضرورری است.

 1. پرها

چنانچه پرهای پرنده کوتاه نشوند و قادر به پرواز باشد، آزاد گذاشتن پرنده به علت وجود احتمال برخورد با اثاثیه منزل، خطرناک و ممنوع است. پیش از آزاد گذاشتن پرنده بایستی پرهای بال هایش توسط دامپزشک کوتاه شوند و شیوه صحیح این کار نیز به شما آموزش داده شود. چرا که به علت رشد دائمی پرها تکرار این کار هر ۱۵ الی ۲۰ روز در منزل لازم و ضروری است.

 1. ناخن ها و منقار

به علت رشد دائمی ناخن ها و منقار مراجعه به دامپزشک برای سوهان کشیدن و در نتیجه حفظ اندازه طبیعی آن ها در پرنده هر ۳ ماه یکبار لازم و ضروری است.

 شما با تهیه و قرار دادن قطعات چوبی، میوه کاج، خوراکی های دارای پوست چوبی و سخت، سنگ کف دریا در اختیار پرنده، می توانید این بازه زمانی را طولانی تر کنید.

 

 

 1. برقراری ارتباط و رفتار صحیح با پرنده

از آنجا که پرنده شما باهوش ترین پرنده جهان بوده و شخصیتی مشابه یک کودک ۱ تا ۴ ساله انسان را دارد، همیشه در برخورد با آن خونسرد، آرام، مصمم، با حوصله و خوش اخلاق باشید. بایستی قوانین ( باید ها و نباید های خانه و خانواده) به شکل برنامه ای ثابت، ساده و روشن از طرف همه اعضای خانواده انجام شوند.

 به خاطر داشته باشید، تربیت حیوانات خانگی بر اساس تشویق در نتیجه رفتار مورد پسند و تنبیه در نتیجه رفتار ناپسند از نظر شما است.

زیاده روی در تشویق و در نتیجه لوس کردن و هم چنین کتک زدن و در نتیجه آسیب رساندن به پرنده ممنوع است.

در نهایت برای مشاوره و کسب اطلاعات صحیح مربوط به رفتار و ارتباط با پرنده، شما می توانید از کمک دامپزشکان دارای علم و تجربه در زمینه نگهداری و پرورش پرندگان خانگی بهره مند شوید.

 1. چکاپ های دوره ای

برای حفظ سلامتی و شادابی در پرنده، ویزیت های دوره ای هر ۳ ماه یکبار که شامل معاینه بالینی تمامی اعضای بدن و اخذ نمونه از دهان و فضله است، توسط دامپزشک مخصوص پرندگان لازم و ضروری است.

 نباید روزنامه و یا هر چیز دیگری که زیر پرنده در کف قفس انداخته می شود از ۱۲ ساعت قبل از معاینه تعویض شود.

باید دور تا دور قفس در مسیر انتقال از خانه به مرکز دامپزشکی با پارچه ( در فصل گرم ) و یا پتوی سفری ( در فصل سرد ) پوشانده شود.

همراه داشتن یک حوله مخصوص و متناسب با اندازه جثه پرنده، برای گرفتن و معاینه پرنده توسط دامپزشک لازم و ضروری است.

 1. واکسیناسیون

اگر احتمال تماس با پرندگان وحشی ( مانند کبوتر و گنجشک ) به علت قرار دادن قفس در فضای آزاد باغ، حیاط، جلوی مغازه و یا تراس منزل و همچنین ارتباط با سایر پرندگان خانگی ( جدید و یا قدیمی ) برای پرنده شما وجود دارد، مراجعه برای واکسیناسیون آن علیه بیماری های شایع، مسری و خطرناک در پرندگان توسط دامپزشک لازم و ضروری است.

 1. ارتباط با دامپزشک

از آنجا که همیشه خطر درگیری با انواع کمبود های تغذیه ای و هم چنین عدم رعایت نکات ضروری در مورد چگونگی نگه داری صحیح پرنده وجود دارد که در نهایت می تواند منجر به آسیب و ایجاد عوارض جبران ناپذیری در این موجودات دوست داشتنی شود، بلافاصله پس از خرید پرنده ملاقات با دامپزشک برای اطمینان از سلامت آن و مشاوره در رابطه با تغذیه، چگونگی نگه داری، تهیه ابزار و مکمل های غذایی مناسب و مورد تائید دامپزشک مخصوص پرندگان امری لازم و ضروری است.

 

 

دکتر ناهید دانش متخصص پرندگان در بیمارستان دامپزشکی مرکزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *