بزرگ شدگی خوش خیم پروستات در سگ ها

هیپرپلازی (بزرگ­ شدگی خوش­خیم) پروستات، متداول­ترین ناهنجاری مربوط به پروستات در سگ­ سانان است که در اکثر سگ­های نر عقیم نشده که بیشتر از ۶ سال سن دارند، مشاهده می­شود.

متوسط سن درگیری در سگ­ها، حدود ۹ سال گزارش شده است.

این بیماری، در نتیجه اثرات هورمون­های جنسی، به صورت افزایش تعداد سلول­های پروستات خودنمایی می­کند. ممکن است بتوان آن را به عنوان تغییری طبیعی در روند افزایش سن حیوان در نظر گرفت اما به هر حال به دلیل رشد غیرطبیعی پروستات که بیشتر به طرف بیرون خواهد بود و فشار وارده بر انتهای روده، یبوست و زورپیچ در هنگام دفع مدفوع و تغییر شکل مدفوع که غالباً به حالت نواری و باریک خواهد بود، توجه صاحب حیوان را به خود جلب می­کند.

پروستات سگ

گاهی بزرگ­ شدگی غده به سمت داخل باعث اختلالاتی در دفع ادرار و یا وجود خون در ادرار خواهد شد. در موارد خاص، فشار حاصل بر دیافراگم لگنی منجر به خروج محتویات لگن از میان عضلات ناحیه میان دو راه گشته که به نام فتق پرینه آل موسوم است.

بنا بر مطالعه­ ای، نژاد دوبرمن پینچر بیش از سایر نژادهای سگ به بزرگ شدگی پروستات خوش­خیم مستعد است.

تشخیص بیماری توسط دامپزشک، در ابتدا با معاینه از راه مقعد و ملامسه بزرگ­ شدگی متقارن و بدون درد پروستات انجام می­گیرد. رادیولوژی و سونوگرافی می­توانند در تشخیص بزرگ­ شدگی راهنما باشند. ممکن است دامپزشک، از مطالعات آزمایشگاهی و یا بافت­ شناسی نیز جهت تشخیص دقیق­ تر بهره گیرد.

درمان­های دارویی مختلفی توسط دامپزشکان با استفاده از هورمون­ها به منظور کاهش اندازه پروستات به کار رفته­ اند. اما هیچ کدام از آن­ها به دلیل عوارضی چون ایجاد ناباروری، آبسه­ ها، کم­ خونی و … توصیه نمی­شوند.

قابل­ ذکر است که متعاقب مصرف این داروها، عوارضی همچون افزایش اشتها و وزن، تومورهای پستانی و دیابت ملیتوس گزارش شده­ اند.

در مورد بیماری که در آن علائم بالینی آزاردهنده وجود ندارد، نیازی به درمان نیست اما در سایر موارد درمان جراحی از راه عقیم­ سازی حیوان بهترین راه به شمار می­رود. جراحی فوق از راه برداشت بیضه­ ها در نتیجه حذف منبع اصلی هورمون­های جنسی باعث کاهش اندازه پروستات در مدت ۳ الی ۱۲ هفته خواهد شد.

در مورد سگ­هایی که از لحاظ نژاد و توله­ گیری بسیار باارزشند، شاید بتوان با برداشت بخشی از غده پروستات، علائم را تسکین داد. لازم است درمان یبوست، زورپیچ، و مشکلات ادراری حیوان تا زمان بهبود کامل انجام گیرد.

پیشگویی عمل، پس از انجام عقیم­ سازی عالی است و اگرچه درمان علامتی به تنهایی می­تواند تا حدودی کمک­ کننده باشد، اما در صورت باقی ماندن بیضه ها، علائم عود خواهند کرد.

دکتر نازنین جعفری

متخصص جراحی و بیهوشی دامپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *