اهمیت چکاپ سالیانه در سگ و گربه

اهمیت چکاپ سالیانه در سگ و گربه

 

با وجود بهای صاحبان حیوان به حیوان خانگی خود، چکاپ و معاینه سگ و گربه جهت بررسی مشکلات حیوان و درمان برخی بیماری ها قبل از حاد شدن، بسیار حائز اهمیت است.

واکسینایون حیوانات در مقابل عوامل بیماریزا و وزن کردن آنها در هر دوره و ارزیابی آن، یکی از اهداف ارزیابی سلامت هنگام چکاپ می باشد.

سلامت عمومی حیوانات خانگی

معمولا مراجعه صاحبان حیوانات به بیمارستان های دامپزشکی، به دلیل بیماری و یا آسیب دیدگی سگ و یا گربه می باشد. که در این نوع معاینه، تمرکز دامپزشک، صرفا بر روی نقطه درگیر خواهد بود.اما نحوه معاینه در چکاپ، جامع و کلی بوده و این فرصت را به دامپزشک مربوطه می دهد که تغییرات ایجاد شده در بدن حیوان را مشاهده و کشف نماید.

یک چکاپ ایده آل، باید حداقل سالیانه توسط دامپزشک انجام گیرد اما دفعات معاینه، در صورت بالا رفتن سن و یا ابتلا حیوانات به بیماری های مختلف، باید بیشتر گردد. بنابراین چکاپ سالیانه، نقش مهمی در پیشگیری از بیماری های مختلف، ایفا می کند. چرا که پیشگیری بهتر از درمان می باشد. پس اگر حیوان شما، سالم و سرحال بنظر می رسد، دلیل بر سلامت کامل و عدم ارجاع حیوان خانگی به بیمارستان، جهت چکاپ سالیانه نخواهد بود.

معاینه و چکاپ حیوان، شامل گوش دادن به صدای قلب و ریه، لمس دستگاه گوارش حیوان برای بررسی علائم غیرعادی، چک کردن پوست و پوشش بافت بدن، چشم و گوش و بررسی میکروچیپ حیوان است.

یکی دیگر از جنبه های معاینه، چکاپ حیوان توسط جراح دامپزشک در زمان سلامت می باشد زیرا در شرایط آسیب دیدگی و یا بیماری، حیوان با مشاهده دامپزشک، بسیار مضطرب خواهد شد.

  • میکروچیپ گذاری:

جایگذاری میکروچیپ در زیرپوست حیوان، بسیار حائز اهمیت است که باید در توله سگ ها قبل از راه رفتن انجام پذیرد. اما اگر تابحال، اقدام به میکروچیپ گذاری در سگ خود نکرده اید، هنوز دیر نشده است.

جایگذاری میکروچیپ، بدون درد بوده و به صاحب حیوان اطمینان خاطر می دهد که در صورت گم شدن حیوان، توسط فرد دیگر پیدا شده و به خانه بازگردانده شود.

  • واکسیناسیون:

دامپزشک شما باید، مطابق پروتکل واکسیناسیون مربوطه، زمان لازم برای تزریق واکسن به حیوان شما را یادآوری کند.

زمان واکسیناسیون، بسته به نوع واکسن مورد نیاز حیوان، متفاوت خواهد بود. بطوریکه در سگ ها از واکسن لپتوسپیروز، پاروویروس، آدنو ویروس، دیستمپر، پارا آنفلوآنزا و بوردوتلا ( عوامل کنل کاف) و در گربه ها از واکسن هرپس ویروس، کلسی ویروس و پن لکوپنی استفاده می شود. البته در صورت بیرون رفتن حیوان، از واکسن هاری هم باید استفاده نمود.

  • کک ها، کنه ها و کرم ها:

کنترل کک ها، کنه ها و کرم ها یکی دیگر از راه های پیشگیری مقدم بر درمان می باشد.

کک ها و یا لارو آنها در خانه و یا باغچه شما زندگی می کنند و کنه ها هم توانایی انتقال بیماری های بسیاری را دارند. بنابراین، دامپزشک شما، به تجویز داروهایی در جهت پیشگیری از آلودگی به کک ها، کنه ها، کرم های نواری، کرم های حلقه ای و کرم قلب و … می پردازد.

  • درمان های رفتاری و پیشگیرانه:

یکی از فواید چکاپ، مشورت با دامپزشک، جهت کنترل رفتار های غیرعادی حیوان مانند گاز گرفتن، جویدن کفش ها و پارس کردن بیش از حد می باشد. که این رفتار ها می تواند در مراحل اولیه به راحتی مدیریت شود و دامپزشک شما می تواند نکات مهمی در زمینه رفتار شناسی حیوانات گوشزد کرده و یا شما را به رفتار شناس تخصصی حیوانات ارجاع دهد.

  • تغذیه:

یکی از ارکان مراقبت و نگهداری از حیوان، تغذیه صحیح و مناسب می باشد. بنابراین، در صورت نابالغ بودن و یا سوء تغذیه حیوانات بالغ، دامپزشک شما می تواند رژیم غذایی و نکات لازم در جهت سلامت حیوان را به شما گوشزد کند.

  • بیماری های دندانی:

یکی دیگر از فواید چکاپ سالیانه، بررسی سلامت دندان های حیوان می باشد بطوریکه بیماری های دندانی در حیوانات بالغ، نه تنها منجر به درد شدید، بلکه منجر به آسیب به ارگان های داخلی بدن و فعالیت باکتری های مختلف می گردد. بنابراین، معاینه دندان ها بسیار حائز اهمیت خواهد بود و استفاده از مسواک، در پاکسازی دندان حیوان شما توسط دامپزشکان توصیه شده است.

  • بررسی وزن و شرایط بدنی حیوان:

چاقی و اضاقه وزن، یکی از مشکلات رایج در حیوانات خانگی می باشد. بنابراین، چکاپ سالیانه، فرصتی برای ارزیابی وزن حیوانات توسط دامپزشک مربوطه خواهد بود.

اگر حیوان شما دچار اضافه وزن شده باشد، اقدامات متنوعی در جهت بهبود سلامت حیوان صورت می پذیرد که از جمله آنها می توان به مشورت با دامپزشک برای رژیم غذایی و تمرینات بدنی مناسب در جهت کاهش وزن اشاره کرد.

  • سگ های مسن:

با افزایش سن حیوان، امکان درد و آسیب به ارگان های مختلف بدن بیشتر خواهد بود. بنابراین، دامپزشک شما ممکن است  چکاپ های بیشتری پیشنهاد دهد. این بدین معنی است که دامپزشک مربوطه، ارزیابی دقیق تری نسبت به حیوان شما خواهد داشت.

اگر دامپزشک شما، به برخی موارد مشکوک شده باشد، ممکن است اقدام به خون گیری و یا گرفتن نمونه ادرار کند که کمک بسیار زیادی در روند ارزیابی میزان فعالیت حیوان، مصرف آب و مواد غذایی خواهد کرد.

بنابراین مطابق موارد فوق، چکاپ سالیانه می تواند نقش مهمی در افزایش طول عمر حیوان خانگی شما ایفا کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *