انگل ها در سگ و گربه

انگل ها در سگ و گربه

 

انگل موجودی است که در بدن میزبان زنده زندگی می کند و از میزبان خود بعنوان محلی برای تغذیه و پناهگاه بهره می برد.

بنابراین داشتن اطلاعات کلی پیرامون انگل ها برای پیشگیری از بیماری در سگ و گربه لازم است.

بطور کلی انگل ها به ۲ دسته خارجی و داخلی تقسیم می شوند. انگل های خارجی معمولا روی پوست و مو و سطوح بدن یافت می شوند اما انگل های داخلی، در ارگان های داخلی بدن مثل روده ها، دستگاه گوارش و یا ریه ها زندگی می کنند.

 

انگل های خارجی

کک ها: حشرات بدون بال و ظریفی در پستاندارانی مثل سگ و گربه هستند و گزش و خراش آنها برای حیوان آزار دهنده است که شدت این واکنش در حیوانات مختلف متفاوت است.

بنابراین در صورت مشاهده این علائم در حیوانتان هرچه سریعتر از رشد و تکثیر آنها جلوگیری کنید.

از عوارض ناشی از آلودگی به کک ها می توان به بیماری های پوستی و حتی آسیب های عفونی جدی مثل عفونت های باکتریایی و یا کرم های نواری اشاره کرد.

همچنین هجوم کک ها در بچه گربه ها منجر به کم خونی شدید خواهد شد. و در انسان نیز گزش کک ها می تواند برجستگی قرمز رنگ و خارش آوری در مچ و قوزک پا بوجود می آورد.

کنه ها: بستگی به محل زندگی انواع مختلفی دارند و علاوه بر خارش های پوستی می تواند منجر به بیماری های جدی canine tick born disease مثل لیم، ارلشیوز و rocky mountain spotted fever در سگ شود.

بنابراین اگر سگ و یا گربه شما هرروز زمان زیادی را در محیط بیرون سپری کند، مالیدن الکل و یا ژل پترولئوم به ناحیه آلوده و سپس برداشت و انداختن کنه در الکل برای از بین بردن آن لازم است و پیشگیری از هجوم کنه ها با دارو، شامپو، اسپری و پودر به صلاح دید دامپزشک تجویز می شود.

شپش و جرب: ارگانیسم های میکروسکوپی هستند که از پوست سگ تغذیه کرده و موجب خارش، کچلی و آلودگی می شوند و با وجود تفاوت این دو ارگانیسم، هردو عملکرد یکسانی دارند.

شپش ها در موی سگ زندگی می کنند و توسط حشره کش های مورد استفاده در کک و کنه کشته می شوند ولی جرب ها، در مناطق مختلف بدن سگ منجر به کچلی جلوی سر، چشم ها، پوزه و پنجه های دست می شوند.

نکته مهم تفاوت گونه شپش سگ و انسان است زیرا شپش سگ از خون سگ و شپش انسان از خون انسان تغذیه می کند و در صورت گزش شپش سگ در انسان، هجومی نخواهیم دید.

دقت شود که تکان دادن سر و خاراندن گوش ها در سگ می تواند نشان از وجود جرب باشد.

نوع خاصی از جرب با ورود به پوست انسان و سگ منجر به بیماری بنام گال می شود و روی گوش ها، مچ، پاها و صورت تاثیر می گذارد.

همچنین نوع دیگری از جرب ها عامل بیماری walking dandruff روی سر، کمر و گردن سگ می باشد که در انسان هم نقاط قرمز رنگی همراه با خارش ایجاد می کند که تشخیص آن توسط دامپزشک امکان پذیر است.

انگل های داخلی سگ ها

انگل های داخلی به ۲ دسته کرمی و غیرکرمی تقسیم می شوند. که از انواع انگل های کرمی می توان به کرم های قلابدار، شلاقی، نواری، کرم گرد و کرم حلقه دار اشاره کرد. و انگل های غیرکرمی، کوکسیدیا، ژیاردیا و اسپیروکت هستند.

کرم های قلابدار: در دستگاه گوارش سگ زندگی می کنند که می تواند از راه مادر به فرزند، بلعیدن تخم انگل در سگ های بالغ و یا ورود کرم قلابدار به پوست منتقل شود.

لارو کرم های قلابدار در خاک زندگی می کنند و تماس حیوان با محیط بیرون و خوردن لارو، باعث آلودگی حیوان می شود. سپس لارو کرم به دیواره روده ها چسبیده و از خون حیوان تغذیه می کند که می تواند کم خونی شدیدی در توله سگ ها ایجاد نماید و دامپزشک با مشاهده نمونه مدفوع زیر میکروسکوپ، کرم مورد نظر را می یابد.

از عوارض دیگر آلودگی به این کرم می توان به کاهش وزن و اسهال اشاره کرد.

کرم حلقه دار: در واقع نوعی قارچ است نه کرم. و به دلیل سیستم ایمنی ضعیف در توله سگ ها، آلودگی به این کرم معمولا در توله سگ های زیر یکسال، دیده می شود.

همچنین در سگ های بالغ در شرایط پر استرس و یا افت سیستم ایمنی، انتقال آلودگی بیشتر خواهد بود.

از عوارض آلودگی به کرم حلقه دار می توان به زخم در سر، گوش، پنجه ها و اندام حرکنی قدامی اشاره کرد. که نقاط دایره ای بی مو با مرکزی قرمز ایجاد می کنند.

در موارد خفیف، شکستگی مو ها در ناحیه درگیر و در موارد حاد، انتشار آلودگی در کل بدن را خواهیم داشت.

درمان این آلودگی به شدت آن بستگی دارد و دامپزشکان از شامپوو یا پماد های مخصوصی برای از بین بردن قارچ ها در موارد خفیف استفاده می کنند اما در موارد حاد، ممکن است به داروهای خوراکی و اصلاح مو نیاز داشته باشیم.

کرم گرد: از انگل های رایج بخصوص در توله سگ ها هستند که سفید، گرد و به طول ۱-۳ اینچ می باشند و دامپزشک، بوسیله نمونه مدفوع، به تشخیص آن دست می یابد و بعضی از عوارض آلودگی به این کرم شامل سرفه، استفراغ، اسهال و سوتغذیه است.

کرم های نواری: تخم انگل کرم نواری در میزبان واسطی بنام کک ها پناه می گیرد و سپس توسط سگ بلعیده شده و آلودگی بوجود می آید.

از عوارض آن می توان به کاهش وزن و اسهال اشاره نمود.

لازم به ذکر است که مشاهده آلودگی حیوان به این کرم سخت نیست چون میتوان تکه های کرم را در اطراف مخرج و یا در مدفوع حیوان ملاحظه کرد که این تکه ها شبیه دانه های برنج می باشند و دامپزشک شما از داروهای خوراکی و یا تزریقی برای درمان استفاده می کند که بسیار موثر خواهد بود. اما مهمترین راه پیشگیری، دور نگه داشتن سگ ها از حیوانات مرده و کک ها می باشد.

کرم های شلاقی: آلودگی به این کرم از راه لیسیدن زمین آلوده بوجود می آید.

کرم شلاقی بالغ ۱-۳ اینچ است و شبیه تکه های ظریف و کوچکی از نخ می باشند که در روده بزرگ زندگی می کنند اما برخلاف سایر کرم های انگلی، مشاهده آنها در نمونه مدفوعی بسیار سخت است و مدفوع در این نوع آلودگی دارای پوششی موکوسی در قسمت قدامی می باشد.

کاهش وزن یکی از علائم هجوم این انگل بوده ولی به ندرت منجر به مرگ می شود و درمان آن کرم زدایی است.

کرم قلب: نوعی انگل داخلی است که از طریق جریان خون توسط پشه موسکیتوی آلوده وارد می شود و در قلب سگ، بالغ می گردد که منجر به التهاب دیواره سرخرگها، اختلال در جریان خون و افزایش کارکرد قلب، سرفه های دائمی و خفیف، خستگی شدید بعد از فعالیت های کوتاه و کاهش اشتها می شود و در نتیجه نارسایی قلبی خواهیم داشت.

 

انگل های غیر کرمی یا تک یاخته ها

 شامل کوکسیدیا، ژیاردیا و اسپیروکت ها می باشند و در دستگاه گوارش زندگی می کنند.

خطر این انگل ها به دلیل آلوده شدن حیوان قبل از بروز علائم است.

کوکسیدیا از جمله تک یاخته هایی هستند که بیشتر در توله سگ ها دیده می شوند و می توانند از مادر و یا توله های آلوده دیگر منتقل شوند. البته سگ های بالغ و گربه ها هم می توانند حساس باشند.

اسپیروکت ها می توانند در جریان خون و روده ها زندگی کرده و منجر به بیماری هایی مثل لیم، سیفیلیس و بیماری های دیگری شوند.

ژیاردیا نوعی پروتوزوا هستند و انتقال آنها می تواند از راه خاک آلوده، آب، مدفوع، غذا و سایر حیوانات انجام پذیرد.

انگل های داخلی گربه ها

انواع مختلفی از انگل های داخلی در گربه آلودگی ایجاد می کنند که شامل کرم های گرد مثل توکسوکارا کتای، توکسوکارا لئونینا و کرم قلب( دیروفیلاریا ایمیتیس)، کرم های نواری مثل دی پیلیدیوم کنینوم، انواع تنیا ها و اکینوکوکوس ها و در نهایت، کرم های قلابدار مثل آنکیلوستوما می باشد.

کرم گرد: در صورت آلودگی بچه گربه به تعداد بالای این انگل، نقص رشد حیوان را خواهیم داشت که می تواند باعث ناراحتی های گوارشی ناشی از تجمع گاز های اضافی در دستگاه گوارش شود که ظاهر حیوان با شکم متسع قابل ملاحظه است.

کرم های گرد در روده ها به شکل آزاد زندگی می کنند. همچنین برای انتقال به گربه دیگر، نیاز به میزبان واسطی ندارند و از راه مدفوع قابل انتقال خواهند بود.

کرم قلابدار: یکی از مهمترین انگل های گوارشی گربه محسوب می شوند که به اندازه ۱-۲ سانتی متر اند.

این انگل ها به دیواره روده باریک چسبیده و از خون آن ناحیه بهره می برند. به همین دلیل، آنمی یا کم خونی شدیدی در این گربه ها خواهیم داشت.

لارو انگل های قلابدار از راه دهان، پوست و بخصوص از راه پا می تواند وارد شود.

از عوارض دیگر آلودگی به این انگل می توان به اگزما و عفونت های باکتریایی ناشی از خارش، پس از ورود لارو از طریق پوست اشاره کرد.

کرم های نواری: این نوع انگل ها برای تکمیل سیکل زندگی خود به میزبان واسطی مثل کک ها، پرنده ها و یا برخی جوندگان  نیتز دارند. بنابراین انتقال آن به شکل مستقیم نخواهد بود.

– دی پیلیدیوم کنینوم مهمترین کرم نواری گربه هاست که در گربه های بالغ می تواند مسبب مشکلاتی شود ولی در بچه گربه ها منجر به ناراحتی گوارشی و نقص در رشد می گردد.

لازم به ذکر است که میزبان واسط آن کک ها هستند و گربه با خوردن کک آلوده به این انگل مبتلا می شود.

  • تنیا ها نوع دیگری از کرم های نواری هستند که معمولا در گربه های بالغ مسبب مشکلاتی خواهند بود.

میزبان واسط آنها پستانداران کوچک مثل جوندگان، خرگوش ها و بعضی پرندگان می باشند. بنابراین این انگل در گربه هایی که در محیط بیرون شکار می کنند بیشتر دیده می شود.

همچنین بچه گربه ها با خوردن طعمه های خام، آلوده شده و در عفونت هایی با تعداد بالا، دچار انسداد گوارشی می شوند.

اکینوکوکوس: اهمیت آن به دلیل قابلیت انتقال آن به انسان می باشد و کرم بالغ آن به اندازه ۵-۶ میلی متر است.

میزبان واسط این انگل، گوسفند و انسان هستند. بنابراین ریسک آلودگی به این انگل، در گربه هایی است که در کنار گوسفندان نگهداری می شوند.

کرم قلب: در گربه ها برخلاف سگ ها رایج نیست اما در آمریمای شمالی بیشتر دیده شده است.

کرم قلب بوسیله پشه موسکیتو منتشر شده و با تغذیه خون گربه توسط پشه، از طریق خون وارد بدن می گردد.

این کرم برای بلوغ، باید به سمت قلب حرکت کند که منجر به تخریب رگ های قلب و ریه می گردد. بنابراین سرفه، تنفس سریع، کاهش وزن، استفراغ و حتی مرگ زودرس خواهیم داشت.

با توجه به مطالب گفته شده بهترین راه برای حفظ سلامت حیوان خانگی، پیشگیری از آلودگی به انگل هاست که برنامه کنترلی آنها با مشورت دامپزشک شامل موارد دیل می باشد:

استفاده از داروهای مناسب جهت پیشگیری از آلودگی به انگل ها به صلاح دید دامپزشک مربوطه

کنترل کک ها برای جلوگیری از آلودگی به انگل های نواری

استفاده از ترکیبات قوی جهت پیشگیری از آلودگی به کرم قلب

پروتکل های انگل زدایی مناسب در مناطق پر ریسک

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *