اشیا خارجی در دستگاه گوارش سگ ها و گربه ها

اشیا خارجی در دستگاه گوارش سگ ها و گربه ها

 

انسداد ناشی از اشیا خارجی در معده یا روده زمانی رخ میدهد  که حیوان خانگی یک شی خارجی (که غذا نیست) را بلع میکند و ان شی نمیتواند از لوله گوارشی عبور کند. اجسام خارجی می توانند اسباب بازی ، جوراب ، جوراب شلواری ، رشته ای ، استخوانی و حتی کود باشند.  این موارد می توانند در زیر زبان ، یا در داخل مری ، معده یا مجاری روده قرار بگیرند. اگر اشیا خارجی از رشته ، پارچه یا فرش تشکیل شده باشند ، گاهی اوقات می توانند در مکان های مختلف دستگاه گوارش قرار بگیرند. انسداد ناشی از اشیا خارجی از مهمترین دلایل جراحی اضطراری دامپزشکی است.

علائم بالینی انسداد ناشی از اشیا خارجی چیست؟

علائم بالینی براساس محل انسداد و مدت انسداد متفاوت است. شایعترین علائم بالینی ناشی از بلع جسم خارجی عبارتند از استفراغ ، از دست دادن اشتها ، حالت تهوع ، اسهال ، درد شکم و بی حالی.

چگونه انسداد ناشی از جسم خارجی را تشخیص دهیم ؟

معاینه بدنی و آزمایش خون اغلب برای رد سایر علل مشاهده شده در علائم بالینی انجام می شود. لمس شکم در تشخیص انسداد مهم است ، اما برای تأیید اغلب به تشخیص پیشرفته نیاز است. رادیوگرافی شکم (اشعه ایکس) رایج ترین راه تشخیصی است که برای مشاهده ی جسم خارجی در دستگاه گوارش انجام می شود. گاهی خود جسم خارجی دیده نمی شود اما عواقب انسداد ناشی از جسم خارجی قابل مشاهده است.  به طور مثال تجمع مایع و گاز در پشت یا درون جسم خارجی. اگر رادیوگرافی  قابل تشخیص نباشد ، ممکن است سونوگرافی شکمی برای تعیین علت علائم بالینی انجام شود.

خطرات ناشی از انسداد با اشیا خارجی چیست؟

محل شی خارجی ، موادی که از آن تشکیل شده است و مدت زمان حضور آن همه در عواقب انسداد ناشی از ش خارجی برای حیوان خانگی شما تأثیر می گذارد. اگر مواد شی خارجی از فلز مانند سرب یا روی (مانند مصالح ساختمانی یا سکه ها) باشد ، سمیت فلز می تواند علائم کم خونی ایجاد کند. کمبود آب بدن و تغییرات الکترولیت می تواند در صورت انسداد معده یا روده رخ دهد. علاوه بر این ، انسداد می تواند باعث آسیب و فشار به دیواره دستگاه گوارش  و منجر به ایجاد سوراخ شود. این سوراخ باعث می شود مایعات دستگاه گوارش از روده خارج شود و باعث ایجاد عفونت و شوک شدیدی شود که می تواند زندگی را تهدید کند.

چگونه جسم خارجی را خارج کنیم؟

اگر جسم خارجی در مری یا معده واقع شده باشد و به اندازه کافی کوچک باشد ، گاهی اوقات با آندوسکوپی و بدون  جراحی  می توان آن را خارج کرد. با این حال ، اگر جسم خارجی تیز یا خیلی بزرگ باشد ، ممکن است قابل جابجایی با آندوسکوپ نباشد و همچنیندر صورت جا به جایی به دستگاه گوارش اسیب وارد شود. هر چه جسم خارجی بلندتر باشد ، آسیب به دستگاه گوارش  بیشتر می شود. باز کردن معده یا روده با جراحی اغلب انجام می شود ، اما گاهی اوقات ، یک قسمت آسیب دیده از دستگاه گوارش باید برداشته شود.

خطرات ناشی از جراحی چیست؟

جدی ترین عارضه پس از خارج کردن شی خارجی  این است که روده ها می توانند از محل برداشتن شی خارجی  نشت کنند. معده پس از برداشتن جسم خارجی به ندرت نشت می کند ، اما خطر نشت روده پس از باز شدن یا پس از برداشتن شی تقریباً ۵-۱۵٪ است. نشت روده یک پیامد جدی است زیرا محتوای روده می تواند باعث ایجاد عفونت منتشر در شکم شود. بیماران مبتلا به عارضه نشت روده باید سریعاً به جراحی برای بسته شدن ناحیه برگردانده شوند. بیشترین خطر نشت ۳-۵ روز پس از جراحی است. از دیگر عوارض احتمالی می توان به عفونت های ناحیه برش روی پوست اشاره کرد. این عوارض را می توان با مراقبت های مناسب بعد از عمل، به طور مثال محدودیت ورزش و جلوگیری از لیسیدن ناحیه جراحی به مدت ۲ هفته به حداقل رساند. خطرات دیگر شامل بیهوشی عمومی ، و باز شدن بخیه ها در صورت فعالیت بیش از حد در دوره بهبودی است.

پس از خارج کردن جسم خارجی چه انتظاراتی باید داشت؟

بیشتر حیوانات خانگی به دلیل برطرف شدن فشار و برقراری مجدد جریان در مجاری دستگاه گوارش ، پس از حذف شی خارجی به سرعت احساس بهتر می کنند. با این حال ، دستگاه گوارش ممکن است به دلیل حضور شی خارجی ملتهب شود. این می تواند منجر به حالت تهوع مداوم و از دست دادن اشتها شود و رفع آن ممکن است روزها طول بکشد. همچنین ممکن است که حیوانات چند روز پس از جراحی به پس زدن غذا یا مایعات ادامه دهند. در طی این فرآیند بهبودی ، بسیار مهم است که بدن حیوان خانگی خود را آبرسانی کنید و الکترولیت های بدنش را به حد نرمال برسانید. حیوان خانگی احتمالا چند روز بعد از عمل جراحی  جسم خارجی خوب غذا نمی خورد و احساس حالت تهوع می کند. همچنین عادی است که حیوان تا ۱ هفته پس از جراحی مدفوع نمی کند.  

https://www.medvetforpets.com/

Medvet/ 2016

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *